Blog Türleri Nelerdir? Sizin Blogunuz Hangi Tür?

Blog oluşturmaya karar verdiyseniz öncelikle ne tür bir blog olacağını seçerek başlayabilirsiniz.

1-Kişisel Bloglar

Kişisel blogları bir nevi günlük olarak düşünebilirsiniz. Günlük hayatınızı, işinizi, duygu ve düşüncelerinizi, deneyimlerinizi,hobilerinizi paylaşabilirsiniz. Başarılı bir kişisel blog oluşturmanın en iyi yolu aynı ilgi alanlarında paylaşım yapan diğer kişisel blog yazarlarıyla etkileşimde olmaktır. Bu bloglara yorum yazarak ve sosyal medyada bağlantı kurarak etkileşiminizi arttırabilir ve blogunuzu tanınır hale getirebilirsiniz.

2.İş-Şirket Blogu

İş blogları işletmeler için yazılan bloglardır. Sahibi olduğunuz veya çalıştığınız şirketi müşterilerinize tanıtabilir, müşterilerinizin ürün ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz.

3. Profesyonel Bloglar

Profesyonel bloglar çevrimiçi para kazanmak için yazılan bloglardır.  Profesyonel blogcular bu hedefe ulaşmak için,  görüntülü reklamlar sunmak, başkalarının ürünlerini   tanıtmak gibi çeşitli para kazanma stratejileri kullanırlar. Reklam yoluyla para kazanmak isteyenler çok fazla trafiğe ihtiyaç duyacaktır. Blogun büyük bir kitlenin ilgisini çekebilecek şekilde oluşturulması gerekir.

4.Niş (Niche) Blog

Niş bloglar geniş konular yerine daha özel konulara odaklanan bloglardır. Teknoloji gibi geniş bir konu yerine web teknolojileri blogu açmak gibi. Örneğin bir yemek blogu veya ev dekorasyon blogu yazabilirsiniz. Niş blog’unda, belirli bir konuya daha fazla odaklananıldığı için araştırma yapmak kolaylaşır. Genel bir bloga kıyasla daha fazla kişiden geri dönüşüm alabilirsiniz.

5.Topluluk Blogları

Kişisel blogların aksine birden fazla yazarın içerik oluşturduğu modern blog türüdür. Topluluk bloglarında, yayınları denetleyen, hoş olmayan yazıları önleyen ve yazılan konuları destekleyen bir ekip bulunur. Blog içeriğini çoğunlukla misafirler oluşturur ancak blog ekibinin de kendi yazılarını yazması gerekir. Farklı konularda içerik oluşturarak farklı yazarları bloga çekmek faydalı olacaktır.

6. Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Blogları 

Başkalarının ürünlerini tanıtarak ürün satışından komisyon elde edilen bloglardır. Blogunuzda satışını yapacağınız ürünle ilgili bilgiler yazabilirsiniz. Ürünün sahibi olan şirketin satış ortaklığı programına dahil olduğunuzda ürünlerin size özel linki verilir ve sayfanıza gelen misafirler bu ürünleri sizin linkinize tıklayarak satın alırsa bu satışınızdan komisyon alırsınız.

7. Medya Blogları

Fotoğraf, ses ve video içeriklerinin paylaşıldığı bloglardır. Örneğin gezdiğiniz yerlerin fotoğraflarını paylaşarak blog oluşturabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: