Düşük Sperm Sayısı Nasıl Artırılır?

Erkek kısırlığının başlıca nedeni olan düşük sperm sayısı geçici veya kalıcı olabilir. Düşük sperm sayısı; yaşlılık, stres, hastalık, kötü beslenme gibi faktörlerden herhangi birine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Peki sperm sayısı nasıl artırılır?

Woman measuring her waistline fat tummy

Fazla Kilo östrojen ve testosteron seviyelerini etkilediği için sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olmanız gerekir.

egzersiz

 

Düzenli ve orta dereceli egzersiz, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumanıza yardımcı olur ve size daha sağlıklı bir vücut sağlar.

relaxman2.jpg

Stres hormonsal problemler gibi bazı kısırlık problemlerini de yaratır. Rahatlamayı öğrenin. Stres yönetimini hayatınızda her zaman uygulayın.

saunaman

Vücut ısısını yükselttiğinden ve sperm sayısının azalmasına neden olabileceğinden, sert egzersizlerden, sıcak banyolardan ve saunalardan kaçının.

sperms

Bir erkeğin sperm sayısı otuz yaşından sonra azalmaya başlar, bu nedenle çocuklar hakkında planlama yaparken bunu göz önünde bulundurmalısınız.

cigaret

Araştırmalar; sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının bir erkeğin sperm sayısını önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Bu yüzden bunlardan kaçınmayı veya en azından sınırlamayı deneyin.

portakal

Yetersiz beslenme ve vitamin eksiklikleri düşük sperm sayısına neden olur. C vitamini, çinko, selenyum vb. eksikliği sperm sayısını azaltabilir. Bu nedenle, bu besinleri tüketmeye özen gösterin.

tehlikelimaddeler

Tehlikeli maddelerden ve toksinlerden (Tarım ilacı, kurşun, boya, radyasyon, radyoaktif maddeler, cıva, benzen, bor ve ağır metaller gibi) uzak durun.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: