Elektrikli Otomobillerin Avantaj ve Dezavantajları

Petrol, yakıt olarak araçlarda kullanıldığında hem çevreye zarar veriyor hem de pahalılığından ötürü cep yakıyor. Petrolün yenilenmeyen bir enerji olması pahalı olmasına neden oluyor.  Ayrıca petrolün bitmesi gibi bir duruma dünya şuanda ne kadar hazırdır? Hemen hemen her şey petrolle bağlantılı hale geldi. İşte bu nedenlerden ötürü yeni arayışlarda olmak en doğrusu oldu ve sonucunda da elektrikli otomobillerin teknolojisi ortaya çıktı.

Basic RGB

Peki elektrikli otomobiller ne avantajlar sağlıyor? Bunun yanında dezavantajları neler olabilir? Şimdi bunları görelim:

Elektrikli otomobillerin avantajları

1) Akaryakıt ile çalışan otomobillere göre 5 – 8 kat daha ucuza gidebiliyor olması.

Elektrikli aracın 100 km’de maliyetini hesaplamak akaryakıt ile çalışan araç kadar kolay olmuyor maalesef. Çünkü aracı şarj ettiğiniz saat aralığı bile önemli. Örneğin gece şarj etmeniz halinde çok daha düşük maliyet olacaktır çünkü gece elektrik tüketmek daha uygun tarifeli olmaktadır. Ama kabaca bir hesap yapacak olursak Tesla marka bir otomobilin deposunu doldurmak için 85kWh gerekmektedir 1 kWH şuan 35 kuruş olduğunu düşünürsek 30 TL ile depomuzu doldurmuş oluyoruz.

2) Şehirlerde gürültü kirliliğinin olmaması.

Akaryakıt ile çalışan otomobiller yakıttan enerji tüketebilmek için yakıtı yakar veya sıkıştırarak patlatır böylece çıkan enerji ile otomobil hareket eder fakat bu durum motor sesine neden olur. Elektrikli otomobillerde ise çalışma prensibi çok daha farklı olduğu için böyle bir sesin olması mümkün değildir.

3) Soğuk hava koşullarına daha uygun olması.

Soğuk hava şartlarında akaryakıt donabilir veya otomobil motorunun geç ısınması nedeniyle yakıt tüketimi artabilir.

4) Hareketli parçanın neredeyse olmaması ile neredeyse bakıma ihtiyaç duymaması.

Elektrikli araçların çalışma sistemi gereğince daha az hareketli parçaya ihtiyaç duyarlar. Tüm güç aktarımı neredeyse sadece elektrikli motor üzerinden olur.

5) Yağ ve benzeri sıvılara ihtiyaç duymaması.

Hareketli parçaların olmayışı nedeniyle yağa ve benzeri sıvılara da ihtiyaç duyulmaz.

6) Motorların her devirde max güç elde edebilmesi.

Gerçek tork gücünü elektrikli araçlarda hissedersiniz. Direkt olarak motordan güç alınabildiğinden motorunda yapısı gereği gücü hemen üretmesiyle otomobil oldukça atik olur.

7) Vergi teşvikleri

Elektrikli otomobillerin daha fazla satılmasını sağlamak için hükumetler ilk alım vergisinde teşvik indirimi uygular.

 

Gelelim dezavantajlarına;

1-) Batarya maliyeti.

Elektrikli otomobillerin en büyük sorunu bataryasının olabildiğince daha çok enerji depo edebilmek için olabildiğince teknolojik olarak üretilmesi. Bu teknoloji beraberinde bataryanın fiyatını çok yükseltiyor.

elektrikli-araba-sarj

2-) Şarj istasyonları 

Otomobil için gerekli elektriği evlerimizdeki prizlerden sağlayabileceğimiz gibi kurulu olan ya da kurulacak olan şarj istasyonlarında da bunu yapabileceğiz. Yalnız şu an için elektrikli şarj istasyonları sayısı çok az ve Türkiye’nin birçok ilinde yok.

3-) Elektrik üretimi için daha fazla santral

Bu elektriği üretebilmek için daha fazla enerji santrali kurulmalıdır. Enerjimizin çoğunu ithal ettiğimiz fosil kaynaklı yakıtlardan elde ediyor olmamız, bu aracın çevreci oluşu ve ülke ekonomisine sağlayacağı katkı konusunda insanı düşündürüyor. Fakat bu dezavantajın şöyle bir durumu da var, sonuçta araçlar şehir içinde geziniyorlar ve yaydıkları zararlı gazlar insanlara fazlasıyla zarar veriyor ama enerji üretecek santraller şehir dışında olabilir böylece insanlar zararlı gazlardan uzakta kalacaktır.

4-) Otomobilin ücreti

Elektrikli otomobiller, normal otomobillere oranla biraz daha pahalıdır. Bunu sebebi teknolojinin çok yeni olması ve sınırlı kaynaklar ile üretimi yapılıyor olması.

5-) Şarj süresi 

Elektrikli otomobiller her ne kadar istasyonlarda yarım saate kadar kısa sürelerde şarj olabilse de bu süre kısa değil. Ayrıca evlerdeki prizlerden şarj olma süresinin 5-7 saat sürmesi de başlı başına sorun yaratıyor. Bu da zamanla aşılacak bir sorun gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: