Gözlerinizi İyileştirmenin Doğal Yolu

Gözlük takmaktan nefret mi ediyorsunuz? Lazer ameliyatını istemiyor ama yine de mükemmel görmek istiyor musunuz? Gözlerinizi iyileştirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Ve hepsinden önemlisi, çoğu gerçekten basit yöntemler.
Belirli yiyecekleri yiyerek veya bazı göz egzersizleriyle gözlerinizi iyileştirmeniz mümkün.

gorme-terapisi

Görme Terapisi

Gözleriniz çok karmaşık ve hassas organlardır, bu yüzden onlara büyük özen gösterin.
Göz doktorunuz astigmatizm ve uzak ya da yakın görüşlülük gibi durumlar için görme terapisi önerecektir . Ancak görme terapisi makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) ve göz tansiyonu için yardımcı olamaz.
Görme terapisi, zayıf kasları güçlendiren veya beynin gözlerinizden gelen bilgileri düzenlemesine yardımcı olabilecek egzersizlere odaklanır. İşin püf noktası, egzersizleri rutin bir şekilde tekrarlamanız, bu konuda titiz olmanızdır.

goz-gerginligi

Göz Gerginliğinizi Yönetin

Modern yaşam, yüzünüze yakın tutulan küçük bir ekran etrafında dönüyor. Bir mesafeye odaklanınca gözler yorulur. Her 20 dakikada bir, yaklaşık 6 metre kadar uzağa bir nesneye yirmi saniye boyunca odaklanmayı deneyin.
Ayrıca biraz göz yogası deneyebilirsiniz !

Kalem Çalışması

İşte göz doktorunuzun size gösterebileceği kanıtlanmış bir teknik. Önünüzde bir kalem tutun ve bir noktaya odaklanın. Noktaya odaklanmışken kalemi kendinize doğru ve kendinizden uzağa doğru hareket ettirin. Gözleriniz için ağırlık çalışması olarak düşünün.
Tıpkı ağırlık çalışması gibi, düzenli kalem egzersizi de harika sonuçlar doğuracaktır.

Sigara İçmeyi Bırakın

Sigara içenler katarakt, makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), göz tansiyonu ve göz kuruluğu gelişimine karşı çok hassastır.
Sigarayı bırakmak göz hasarını tersine çevirmeyebilir, ancak daha da kötüye gitmesini önler.

Göz Sağlığına Yardımcı Yiyecekler

Annelerimiz haklıydı. Havuç gözlerimiz için çok iyi bir besindir.Havuç A vitamini, beta-karoten ve lutein bakımından zengindir. Bunlar göz sağlığımız için hayati öneme sahiptir.
Diğer önemli takviyeler E, C, A, B1 vitamini,çinko, Hem DHA hem de EPA formundaki omega-3 yağ asitleri, beta-karoten gibi karotenoidler,lutein ve zeaksantin.
Takviyeler alabilirsiniz, ancak sağlıklı besinler sizin için daha iyidir! Peki bu takviyeler hangi yiyeceklerde bulunur?

İşte İhtiyacınız Olan Bazı Yiyecekler

E Vitamini – ayçiçeği tohumu,badem, fındık, fıstık ezmesi
A vitamini – karaciğer,somon,havuç,ıspanak
C vitamini – kırmızı biber, portakal
B1 Vitamini – bezelye ve fasulye
çinko – sığır eti, karides, istiridye, karaciğer, kabak çekirdeği, badem
omega-3 DHA / EPA – ton balığı, alabalık ve somon balığı
lutein – pişmiş lahana ve ıspanak
Zeaksantin – pişmiş lahana ve ıspanak
Beta karoten – havuç ve tatlı patates

gunes-gozlugu

Güneş Gözlüğü Kullanın

Kimsenin gardırobundan güneş gözlüğünün eksik olmaması gerekir . Güneş gözlüğü gözlerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Fakat UVB ve UVA ışınlarını engelleyen güneş gözlüğü olmasına dikkat edin. Her dışarı çıkışınızda güneş gözlüğünüzü mutlaka takın.

Koruyucu Gözlük Kullanın

Çimleri biçiyorsanız, ahşabı kesiyorsanız, çivi çakıyorsanız, zımpara yapıyorsanız veya uçan cisimler içeren hemen hemen her şeyi yapıyorsanız, mutlaka koruyucu gözlük takın.
Topla oynanan bazı sporlarda gözünüzü toptan koruyun. Hızlı bir topun gözünüze çarpması gözünüzün tam olarak iyileşmesini engeller.

Sonuç Olarak

Lazer ameliyatı herkes için çözüm değildir. En iyi olan gözlerinize iyi bakmanız ve ihtiyacınız olan sağlıklı yiyecekleri yemenizdir. Bilgisayar ekranına fazla bakmayın ve dinlenin. Düzenli olarak göz doktoruna görünün. Güneş gözlüğü takın. Sigara içmeyi bırakın. Bütün bunlar göz bozukluğunu tamamen durdurmayabilir ancak gözlerinizi çok daha sağlıklı yapacaktır.

Kaynak:NutritionExp

%d blogcu bunu beğendi: