Son Yılların En İyi Yabancı Bilim Kurgu Filmleri

Bilim Kurgu filmleri birçoğumuzun sevdiği türde filmlerdir. Sizler için son yılların en iyi yabancı bilim kurgu filmlerini listeledik. Bilim Kurgu filmlerini seviyorsanız bu liste tam size göre.

1. Inception : Başlangıç (2010)

Imdb: 8.8     Sinemia: 9.0    Sinemalar.com: 8.9

Detay: https://www.imdb.com/title/tt1375666/

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon

Yapımı: 2010 – İngiltere , ABD

Süre: 148dk

Filmin Konusu: Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız başlangıçı tamamlayabilirse… Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır.

2. X-Men: First Class : X-Men: Birinci Sınıf (2011)

Imdb: 7.7     Sinemia:7.5   Sinemalar.com: 8.6

Detay: https://www.imdb.com/title/tt1270798/
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon

Yapımı: 2011 – ABD , Polonya
Süre: 132dk
Filmin Konusu: 2006-2007 yılları arasında, Jeff Parker tarafından yazılan ve Roger Cruz’un çizimlerini yaptığı X-Men: First Class çizgi roman serisinin bir uyarlaması olması beklenen filmde, bu seriye sadık kalındığı takdirde kahramanlarımızın gençlik yıllarına gideceğiz.

3.In Time : Zamana Karşı  (2011)

Imdb: 6.7    Sinemia: 7.8    Sinemalar.com: 8.4

Detay: https://www.imdb.com/title/tt1637688/
Tür: Bilim Kurgu, Gerilim
Yapımı: 2011 – ABD
Süre: 115dk
Yönetmen :Andrew Niccol , Wilma Garscadden-Gahret
Oyuncular :Justin Timberlake , Amanda Seyfried , Cillian Murphy , Olivia Wilde , Alex Pettyfer
Filmin Konusu: İnsanların yaşlanmayı durdurduğu yakın bir gelecekte geçecek olan filmde insanlar 25 yaşından sonra artık daha fazla yaşlanmayacağını ve ölümsüzlüğün sırrına erişildikten sonra yaşananları anlatan bir yapım ” parası olanın sonsuza kadar yaşayabileceği bir dünyanın”. Filmde, zamanın altın değerinde olduğu bu yeni dünyada insanlar, ölümsüzlüğün peşinde koşarak hayatta kalma mücadelesine girerler. Bu nedenle, nüfus artışının son haddeye varmasıyla, yeni düzenlemelere girişen insanoğlunun hikâyesi filmde anlatılıyor.

4.Real Steel : Çelik Yumruklar (2011)

Imdb: 7.1    Sinemia: 7.3    Sinemalar.com: 8.3

Detay: https://www.imdb.com/title/tt0433035/
Tür: Bilim Kurgu , Aksiyon , Dram
Yapımı: 2011 – ABD
Süre: 127dk
Yönetmen :Shawn Levy
Oyuncular :Hugh Jackman , Dakota Goyo , Evangeline Lilly , Anthony Mackie , Kevin Durand
Filmin Konusu: Yakın gelecekte, boks sporunun teknolojik bir hâl aldığı bir ortamda geçen cesur, gerilim ve aksiyon dolu “Çelik Yumruklar” filminde Hugh Jackman, 2,5 metre boyunda 900 kiloluk robotların ringlere çıkmasıyla unvan kazanma şansını kaybeden tükenmiş dövüşçü Charlie Kenton’ı canlandırıyor. Artık küçük çaplı bir organizatör olan Charlie, bir yer altı boks ringinden diğerine geçmek için hurda metalden kalitesiz robotlar yaparak iki yakasını bir araya getirmektedir. Charlie dibe vurunca, istemeden de olsa kendisinden ayrı yaşayan oğlu Max’le (Dakota Goyo) şampiyonada yarışacak bir yarışmacı yapıp eğitmek için birlik olur. Hiçbir kısıtlama olmayan bu vahşi arenada işler ciddiye bindikçe, Charlie ve Max bütün engellere rağmen, geri dönmek için son bir şans daha elde ederler.

“Çelik Yumruklar”, teknolojik bir hâl alan robot boksu sporuna kusursuz bir yarışmacı yapıp yetiştirmek için kendisinden ayrı yaşayan olan oğlu Max’le (Dakota Goyo) ile birlik olan ve bütün engellere rağmen, geri dönmek için son bir şans daha elde eden eski bir boksörün (Hugh Jackman) konu edildi bir aksiyon dram filmidir.

5. Rise of the Planet of the Apes: Maymunlar Cehennemi: Başlangıç ( 2011 )

Imdb: 7.6    Sinemia: 8.8    Sinemalar.com: 8.3


Detay: https://www.imdb.com/title/tt1318514/
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon
Yapımı: 2011 – ABD
Süre: 105dk
Yönetmen :Rupert Wyatt , Jessica Clothier , Andrea Devaux , Christine Wilson , Linda Strathdee
Oyuncular :Andy Serkis , Karin Konoval , Freida Pinto , James Franco , John Lithgow
Filmin Konusu: Film, günümüz San Francisco’sunda maymunların zeka gelişimlerini inceleyen bir adamın bu deneyle ilgili tüm tecrübelerini anlatıyor.
İnsanlar ve maymunlar arasındaki savaşta çok önemli bir figür haline gelen genç bir bilim adamı etrafında gelişiyor. Will Rodman (James Franco), maymunlar üzerinde Alzheimer hastalığına çare bulmak için testler yapıyor fakat maymunlardan Ceasar adındaki biri, hızlı gelişim göstermeye başlıyor. Bu yüzden Will, onu kendisiyle birlikte yaşaması ve acımasız doktarlardan korumak için evine götürüyor. Böylece kaçınılmaz maymun devri başlıyor.

6. Limitless: Limit Yok ( 2011 )

Imdb: 7.4    Sinemia: 8.7    Sinemalar.com: 8.2


Detay: https://www.imdb.com/title/tt1219289/
Tür: Bilim Kurgu, Gerilim, Gizem
Yapımı: 2011 – Meksika , ABD
Süre: 105dk
Yönetmen :Neil Burger
Oyuncular :Bradley Cooper , Robert De Niro , Abbie Cornish , Andrew Howard , Anna Friel
Filmin Konusu: Ya bir hap sizi daha zengin ve daha güçlü kılabilseydi? Eddie (Bradley Cooper) perişan halde yaşayan New York lu bir yazardır. Ancak günün birinde beyninin tüm kapasitesini kullanabileceği bir ilaçla tanışır. Bu sayede paraya, akla, çekiciliğe sahip olur. Fakat Eddie kısa bir süre sonra sonsuz güce bedelsiz sahip olunamayacağını anlar.

7. About Time: Zamanda Aşk ( 2013 )

Imdb: 7.8    Sinemia: 9.0    Sinemalar.com: 8.0


Detay: https://www.imdb.com/title/tt2194499/
Tür: Bilim Kurgu, Dram, Komedi
Yapımı: 2013 – İngiltere
Süre: 123dk
Yönetmen :Richard Curtis
Oyuncular :Rachel McAdams , Bill Nighy , Domhnall Gleeson , Tom Hollander , Margot Robbie
Filmin Konusu: Genç yaştaki Tim Lake, ailesiyle birlikte sıra dışı bir yeteneğe sahiptir:Tim hayatının farklı yönlerini değiştirmek için bu özelliğini kullanmaya başlar. Mary adında bir kıza aşık olur çalışmak için Londra’ya taşınır. Tim gizli yeteneği ilişkilerine de yeni bir ‘boyut’ getirir ama genç adam yakın zamanda her sorunu bu şekilde çözemeyeceğini fark edecektir.

8. Interstellar: Yıldızlararası ( 2014 )

Imdb: 7.8    Sinemia: 8.6    Sinemalar.com: 8.8


Detay: https://www.imdb.com/title/tt0816692/
Tür: Bilim Kurgu
Yapımı: 2014 – ABD , İngiltere
Süre: 169dk
Yönetmen :Christopher Nolan
Oyuncular :Matthew McConaughey , Anne Hathaway , Jessica Chastain , Michael Caine , Casey Affleck
Filmin Konusu: Filmin geçtiği yakın gelecekte yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle yüzyüzedir. Derken yeni keşfedilmiş bir solucandeliği, tüm insanlık için umut olur. Buradan geçip boyut değiştirerek daha önce hiçbir insanoğlunun erişemediği yerlere ulaşmak ve insanoğlunun yeni yaşam alanlarını araştırmak ise bir grup astronot-kaşife kalır. Bu kaşifler, geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu ortamda hem hızlı ve cesur olmak zorunda kalacaklardır.
İngiliz yönetmen Christopher Nolan’ın yönettiği film, 2014’ün Kasım ayında gösterime girdi.

9. Edge of Tomorrow: Yarının Sınırında ( 2014 )

Imdb: 7.9    Sinemia: 8.5    Sinemalar.com: 8.5


Detay: https://www.imdb.com/title/tt1631867/
Tür: Bilim Kurgu , Aksiyon
Yapımı: 2014 – ABD
Süre: 113dk
Yönetmen :Doug Liman , Lisa Vick , Caroline Bowker , Samantha C. Kirkeby , Sylvia Parker , Carmen Tabanyi
Oyuncular : Tom Cruise , Emily Blunt , Brendan Gleeson , Bill Paxton , Jonas Armstrong
Filmin Konusu: Uzaylıların dünyaya saldırması üzerine dünyadaki ordular birleşir ve uzaylılara karşı savaşmaya başlar. Bill Cage, hiç savaşmamış tecrübesiz bir kumandandır ve kendisine intihar görevi verilir. Daha ilk hamlede öldürülen Cage, dirilip tekrar dünyaya gelir ve kendisini sürekli ölüp dirildiği bir zaman döngüsünün içinde bulur. Bu sayede sürekli aynı gün içerisinde dirilip geri dönerek her seferinde daha güçlü bir şekilde mücadele edecektir.

10. Predestination: Zamanin Ötesinde ( 2014 )

Imdb: 7.5    Sinemia: 8.1    Sinemalar.com: 8.6


Detay: https://www.imdb.com/title/tt2397535/
Tür: Bilim Kurgu , Aksiyon , Gerilim
Yapımı: 2014 – Avustralya
Süre: 97dk
Yönetmen :Michael Spierig , Peter Spierig
Oyuncular :Ethan Hawke , Sarah Snook , Noah Taylor , Christopher Kirby , Madeleine West
Filmin Konusu: Spierig Kardeşler’in filmi çok sağlam bir bilimkurgu. Ethan Hawke’un başrolde olduğu yapımda zamanda seyahat edebilen bir ajanı takip ediyoruz. Robert A. Heinlein’ın yazdığı “All You Zombies” adlı kısa hikayeden sinemaya uyarlanan filmin epey karmaşık bir yapısı var.

11. X-Men: Days of Future Past: Geçmiş Günler Gelecek ( 2014 )

Imdb: 8.0       Sinemia: 8.1            Sinemalar.com: 8.3


Detay: https://www.imdb.com/title/tt1877832/
Tür: Bilim Kurgu , Aksiyon , Fantastik , Macera
Yapımı: 2014 – ABD
Süre: 130dk
Yönetmen :Bryan Singer , Milena Popovic , Christine Wilson
Oyuncular :Hugh Jackman , James McAvoy , Patrick Stewart , Michael Fassbender , Ian McKellen
Filmin Konusu:Süper kahramanlar ekibi X-Men, dünyayı bu büyük felaketin etkilerinden korumak üzere Wolverine’i zamanda yolculukla geçmişe gönderir ve bu vahim olayı engelleye çalışır. Amaç, dünyadaki tüm canlı türlerinin geleceğine yön veren önemli bir tarihi olayı engellemektir. Kahramanlarımız, gençlik günlerindeki halleriyle omuz omuza çarpışmak, hem geçmişte hem de günümüzde büyük bir mücadele vermek zorundadır.
Bryan Singer’ın yönettiği filmin yıldızlarla bezeli kadrosunda Hugh Jackman, Jennifer Lawrence, Ian McKellen, Michael Fassbender ve Anna Paquin gibi isimler öne çıkıyor.
Film, 2014 yılında tüm dünyada en çok izlenen filmler listesinde ilk 10’da yer almayı başardı.

12. Dawn of the Planet of the Apes : Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti ( 2014 )

Imdb: 7.6        Sinemia:               Sinemalar.com: 8.1


Detay: https://www.imdb.com/title/tt2103281/
Tür: Bilim Kurgu , Aksiyon , Dram
Yapımı: 2014 – ABD
Süre: 130dk
Yönetmen : Matt Reeves
Oyuncular : Gary Oldman, Keri Russell, Andy Serkis
Filmin Konusu: Caesar ve arkadaşları San Francisco’da çok büyük bir panik yaratmışlardır. Ayrıca ALZ-113 virüsünü yavaş yavaş tüm dünyaya yayılmaktadır. Serinin ikinci filminde Maymunları Cehenneminin şafağına tanık olacağız. Virüsten kurtulan insanlar ve Caesar öncülüğündeki maymunlar, kaos ve ölümün hakim olduğu dünyada hayatta kalmaya çalışacaklar.

13. The Martian : Marslı ( 2015 )

Imdb: 8.0             Sinemia:8.0               Sinemalar.com: 8.3


Detay: https://www.imdb.com/title/tt3659388/
Tür: Bilim Kurgu , Aksiyon , Gerilim , Macera
Yapımı: 2015 – ABD
Süre: 141dk
Yönetmen :Ridley Scott , Lizzie Pritchard
Oyuncular : Matt Damon , Jessica Chastain , Kristen Wiig , Jeff Daniels , Michael Peña
Film Konusu: Mars’daki bir görev sırasında çıkan bir fırtınayla ekipten ayrı kalan ve o noktadan sonra da geride kalanlar tarafından bulunamayınca ölmüş olarak kabul edilen bir astronotu anlatıyor. Senaryo da bu astronotun hayatta kalma mücadelesini aktarıyor. Söz konusu olan karakter oldukça şahsına münhasır, kendisiyle dalga geçebilme yeteneğine sahip esprili bir adam. Yani bir yandan çok dramatik, öte yandan da eğlenebileceğiniz bir adam.

14. Mad Max: Fury Road (2015)

Imdb: 8.1             Sinemia:7.7            Sinemalar.com: 8.5


Detay: https://www.imdb.com/title/tt1392190/
Tür: Bilim Kurgu , Aksiyon , Gerilim , Macera
Yapımı: 2015 – Avustralya , ABD
Süre: 120dk
Yönetmen : George Miller
Oyuncular : Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult
Film Konusu: Mad Max serisi, 3. filmden tam 30 yıl sonra tekrar sinemalara dönüyor. Tam bir görsel şölen sunan filmde Mel Gibson’la özdeşleşmiş Max Rockatansky karakterini Tom Hardy canlandırıyor.

15. Passengers : Uzay Yolcuları ( 2016 )

Imdb: 7.0            Sinemia:7.2             Sinemalar.com: 8.2


Detay: https://www.imdb.com/title/tt1355644/
Tür:  Bilim Kurgu , Dram , Macera , Romantik
Yapımı: 2016 – ABD
Süre: 116dk
Yönetmen : Morten Tyldum
Oyuncular : Jennifer Lawrence , Chris Pratt , Laurence Fishburne , Andy Garcia , Michael Sheen
Film Konusu: Avalon adlı uzay gemisi, Homestead II adında çok uzak bir koloniye 5000’den fazla kişiyi götürmek üzere, 120 yıl sürecek bir yolculuk yapmaktadır. Giden kişiler bu yolculuk sonunda sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilmek için özel tasarlanmış “uyku kapsüllerinde” uyutulmaktadırlar. Ancak yaşanan teknik bir sorun nedeniyle tamirci Jim Preston (Chris Pratt) ve yazar Aurora Dunn’ın (Jennifer Lawrence) kapsülleri olması gerekenden önce açılır. Gemide bir başlarına kalan ikilinin önünde, hala 90 yıllık bir yol bulunmaktadır.

16.  Logan ( 2017 )

Imdb: 8.1           Sinemia:8.5             Sinemalar.com: 8.6


Detay:  https://www.imdb.com/title/tt3315342/
Tür: Bilim Kurgu , Aksiyon , Dram , Macera
Yapımı: 2017 – ABD
Süre: 137dk
Yönetmen : James Mangold
Oyuncular : Hugh Jackman , Patrick Stewart , Dafne Keen , Boyd Holbrook
Film Konusu: Yakın bir gelecekte geçen filmde Logan (Hugh Jackman) artık yaşlanmış ve yorulmuş, süper yetenekleri erozyona uğramaya başlamıştır. Alzheimer’ın etkisiyle iyice unutkanlaşan Profesör X, yani Charles Xavier’i Meksika sınırına yakın bir yerde saklamaktadır. Logan tüm dünyadan kaçmaya çalışsa da bir gün onları bulan Laura Kinney (Dafne Keen) adlı küçük bir kız bu huzuru bozacaktır, nitekim kendisi gibi mutant olan kızı, peşindeki karanlık güçlerden koruması gerekecektir.
Logan filmi, orijinal Wolverine serisinin devamı, yani 2013’te gösterime giren The Wolverine filmiyle başlayan serinin 2. filmi, toplamda Wolverine üzerine çekilen 3. film olacak (X-Men Origins: Wolverine ve The Wolverine’in ardından). Bu film aynı zamanda Hugh Jackman’ın Wolverine’i canlandırdığı son film olma özellğine sahip.

17. War for the Planet of the Apes : Maymunlar Cehennemi 3: Savaş ( 2017 )

Imdb: 7.5      Sinemia:7.4           Sinemalar.com: 7.9


Detay: https://www.imdb.com/title/tt3450958/
Tür: Bilim Kurgu , Aksiyon , Dram
Yapımı: 2017 – ABD
Süre: 142dk
Yönetmen : Matt Reeves
Oyuncular : Andy Serkis , Woody Harrelson , Steve Zahn , Karin Konoval
Film Konusu: İnsanlar ve maymunlar arasında sürmekte olan savaşta iki taraf da kayıplar vermekle birlikte maymunların durumu daha kötüye gitmeye başlamıştır. Maymunların başındaki Sezar (Andy Serkis), insan güçlerini yöneten acımasız Albay McCullough’a (Woody Harrelson) meydan okuyabilmek için tüm cesaretini toplamak zorundadır. Bu savaş, dünyanın geleceği için belirleyici olmaya gebedir.

18. Ready Player One : Baslat (2018)

Imdb: 7.6          Sinemia:8.4           Sinemalar.com: 8.6


Detay: https://www.imdb.com/title/tt1677720/
Tür: Bilim Kurgu , Aksiyon , Macera
Yapımı: 2018 – ABD
Süre: 140dk
Yönetmen : Steven Spielberg
Oyuncular : Tye Sheridan , Olivia Cooke , Hannah John-Kamen , Ben Mendelsohn
Film Konusu: 2045 yılında dünya yaşanmaz bir hale gelince, insanlar gündelik hayat dertlerinden uzaklaşabilmek için OASIS adlı bir sanal gerçeklik oyunuyla varoluşlarına bir anlam katabilmeye başlamıştır. OASIS dünyasının mucidi James Halliday (Mark Rylance), gerçek bir dahidir. Ancak Halliday öldükten sonra, OASIS dünyasının içindeki bir yere bir ‘anahtar’ gizlediğini, onu bulanın hem 500 milyar $’a, hem de OASIS dünyasının tam kontrolüne sahip olacağını anlattığı, ölümünden önce kaydedilmiş bir videosu ortaya çıkar. Bunun ardından herkes harıl harıl anahtarı aramaya başlar. Colombus, Ohio’da yaşayan genç Wade Watts (Tye Sheridan) da bu yarışa dahil olur ve kısa sürede oyundaki başarısıyla herkesin dikkatini çeker. Ancak OASIS şirketinin yöneticileri, büyük ödülü kaptırmaya niyetli değildir ve hem oyunda, hem de gerçek hayatta Wade’i durdurabilmek için her şeyi yapacaklardır.

*Film konuları sinemalar.com sitesinden alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: