Yastıksız Uyumanızı Gerektiren 7 Neden

Yastıkla uyumak konforludur, peki sağlıklı mıdır?

Yumuşak veya sert bir yastıkla uyumayı seviyor musun? Peki bu gerçekten iyi bir tercih mi? Eh, muhtemelen bir yastıkla yatmanın sizin için iyi olmayabileceğini ilk kez duymuş olabilirsiniz. Size nedenlerini söylemek için buradayız. Araştırmalar, aslında yastık olmadan uyumanın daha sağlıklı uykuyu sağladığını gösteriyor.

İşte size yastık olmadan uyuyarak elde edebileceğiniz 7 yararlı bilgi.

 

1) Akne ve Kırışıklıkları Önler:

Evet! Bir yastık olmadan uyumak sivilce oluşumunu önleyebilir. Yastık yüzünüze temas ettiğinde yastık kılıfı üzerindeki kir, bakteri ve tozlar cildinize yapışıp akne oluşumunu artırabilir. Bu durum sadece akne değil, yüzünüzdeki kırışıklık riskini de artırabilir. Yüzünüz yastığa temas ettiğinde, cildinizi gevşeterek erken kırışıklıklara neden olabilir. Böylece güzelliğiniz için yastık kullanmaktan kaçının.

sirt-agrisi

2) Sırt Ağrısı

Eğer sırt ağrısı yaşıyorsanız, bunun nedeni kalın bir yastık olabilir. Yastık olmadan uyuduğunuzda, omurganız dinlenir ve vücudunuz doğal bir eğride olur.

3) Uyku Kalitesini Artırır

İyi uyumanın boynunuzu ve başınızı yumuşak bir yastıkla destekleyerek olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Araştırmalar gösteriyor ki yastıksız uyumak uyku kalitesini artırıyor. Uykusuzluk ( insomnia ) gibi sorunları önler.

uyku-stress

4) Stresi Önler

Yastıkla uyumak, yanlış pozisyonda uyumanıza neden olabilir. Bu da kaliteli uyku uyumanıza engel olacaktır ve sizi strese sokacaktır. Sonuç olarak uyku problemi yaşamamak için yastıksız uyumayı deneyin.

5) Hafızayı Geliştirir

Uyanık olduğunuzda, zihin konsolidasyonla meşguldür. Uyuduğumuzda ise süreç durmakta ve hafıza belleği artmaktadır. Ancak, rahatsız bir pozisyonda uyursanız, hafıza belleğinizi artıramazsınız. Yalnızca iyi uyursak konsolidasyon süreci bellek gücüne bağlı olarak iyi çalışır. Bu da uyanıkken zihninizin daha açık olmasını sağlayacak ve yeni bilgileri öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Smiling baby girl lying on a bed sleeping on blue sheets

6) Bebeklerde Yassı Kafa Sendromunu Önler

Bebeğiniz çok uzun süre yumuşak bir yastıkla uyuyorsa ve sürekli sırt üstü yatırılıyorsa düz kafa sendromunu geliştirebilme olasılığı vardır. Bu durumda bebeğin başı bir tarafta düzleşir. Başın şekli hala yumuşak olduğundan çok daha kısa sürede düz bir şekil alabilir. Bu nedenle bebeğinize uyuması için bir yastık vermemelisiniz. Zaten bebeğin uyku kalitesini etkilemez.

7) Bebeklerde Boyun Eğriliğini Önleme

Bebek çok uzun süre yastıkla uyuduğunda, yastığın bebeğin boynunda eğriliğe neden olma ihtimali vardır. Yastık iyi tasarlanmışsa bu olmayabilir, bebek yastıkları genellikle iyi tasarlanmamıştır. Bir yastığın amacı boynunuzu, sırtınızı ve belinizi aşağı doğru hizalamak olmalıdır. Yanlış türde yastık kullanmak boynunuza, omuzlarınıza ve sırtınıza baskı yapabilir. Bu nedenle gereksinimlerinize uyan ya da çok yumuşak ya da çok sert olmayan bir yastık seçmelisiniz. Dolayısıyla sizin için ne tür bir yastığın uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kaynak : DoctorNDTV

%d blogcu bunu beğendi: